Prilikom osnivanja preduzeća veliki broj osnivača nije u potpunosti upoznat sa svim aspektima osnivanja i održavanja preduzeća, pogotovo dijela koji se tiče troškova. Shodno Zakonu o privrednim društvima osnivački ulog preduzeća može biti 1 € što svakako u značajnoj mjeri pojeftinjuje proces osnivanja. Međutim Osnivački ulog nije jedini trošak koji osnivač ima prilikom osnivanja a pogotovo nije prilikom održavanja tj. rada preduzeća. Ovdje ćemo vam objasniti na koje troškove morate da računate prilikom osnivanja i rada preduzeća.
S obzirom da troškovi ovjera, troškovi knjigovođe, izrada završnog, obračun plata, variraju od slučaja do slučaja pokušaćemo vam dati što precizniji pregled eventualnih troškova, tako da realna odstupanja ne budu velika.
Na strani Osnivanje preduzeća (d.o.o.) smo obuhvatili troškove koji nastaju prilikom osnivanja tj. registracije. Ovdje ćemo poći od pretpostavke da osnivač kompletan proces registracije sprovodi sam. U tom dijelu osnivaču je potrebno :
Uplata na ž.r Poreske uprave - 5.00 euraU ovom dijelu ćemo koristiti primjer preduzeća sa jednim zaposlenim kome se obračunavaju porezi i doprinosi po najnižoj stopi.
Mjesečni iznos poreza i doprinosa -130,00 euraUkupno (porezi i doprinosi za 1 godinu za jednog zaposlenog) - 1560.00 eura.
Napomena - Prilikom uplate plata potrebno je u banci uplatiti kompletan iznos bruto plate - neto plata (koju odmah podižete) + porezi i doprinosi na teret zaposlenog + porezi i doprinosi na teret poslodavca. Bruto plata shodno ovom primjeru iznosi oko 360,00 mjesečno ili 4200,00 eura, godišnje.Troškovi knjigovođe variraju od 100-150-200.00 eura mjesečno, zavisno od obima posla i veličine preduzeća.
Ukupno (godišnji trošak knjigovođe) - 1200.00 eura.
Neke knjigovodje naplaćuju izradu završnog računa posebno, čija izrada može da košta od 50-150,00 eura.Osnovni troškovi preduzeća u mirovanju (bez poslovne aktivnosti) tokom jedne godine iznose oko - 2.800,00 eura.
U prvo dijelu smo predstavili najosnovnije troškove preduzeća tokom jedne godine, koji ne uključuju:
- Dobijanje dozvole za rad poslovne jedinice (butik, agencija, restoran, hotel, prodavnica itd.)Ukoliko podjemo od pretpostavke da se preduzeće osnovalo sa ciljem da posluje. Svi gore navedeni troškovi moraju se uzeti u obzir jer u tom slučaju trošak firme može biti par desetina ili stotina hiljada eura, zavisno od profila posla kojim se preduzeće bavi.
Uprkos činjenici da je osnivanje preduzeća prilično jeftin i jednostavan proces u Crnoj Gori, treba voditi računa da samo održavanje preduzeća i njegov rad nije nimalo jednostavna i jeftina aktivnost. Te je stoga prije donošenja odluke o osnivanju neophodno dobro se informisati i pripremiti, kako bi se preduprijedili eventualni problemi.
Upravo zbog nedovoljne svijesti o realnim troškovima i neadekvatna informisanost o potrebnim uslovima za rad jedne firme, dešava se ono što je realnost danas a to su veliki broj malih preduzeća u blokadi ili sa velikim problemima prilikom poslovanja.
Srodne teme