Carinski sistem uređen je:
Carinskim zakonom,
Zakonom o carinskoj tarifi i
Zakonom o carinskoj službi.
Carina se obračunava i naplaćuje po procentualnoj stopi u odnosu na vrijednost robe („ad valorem“), i u primjeni je 14 vrsta stopa koje se kreću u rasponu od 0% do 30%.
• Za određene poljoprivredne proizvode, carina se obračunava u određenom iznosu po jedinici mjere za masu robe (primjenjuje se specifična carina).
• Zakonom nije predviđena obaveza obračunavanja izvozne carine.
• Najznačajnija oslobođenja od plaćanja carine odnose se na:
- robu koja se uvozi kao ulog stranog lica,
- robu utvrđenu međunarodnim ugovorom koji obavezuje Republiku,
- robu koja se upućuje u carinsko skladište, slobodne zone i slobodne carinske prodavnice,
- opremu koju uvoze državni organi za obavljanje svoje djelatnosti, koja se ne proizvodi u Crnoj Gori,
- robu koja se u obliku humanitarne pomoći i donacija upućuju Crvenom krstu Crne Gore i drugim humanitarnim organizacijama za obavljanje humanitarne djelatnosti,
- robu nekomercijalne prirode koju putnici unose sa sobom iz inostranstva (do ukupne vrijednosti od 150,00€).
• Roba koja se uvozi kao ulog stranog lica oslobođena je od plaćanja carine ako se uz istu priloži izvod iz registra nadležnog suda iz koga se može utvrditi da je firma osnovana stranim ulogom;
ugovor ili odluka o osnivanju firme sa stranim ulogom i ovjerena specifikacija robe koja predstavlja strani ulog. Navedenu specifikaciju, na zahtjev korisnika prava na oslobođenje od plaćanja carine, ovjerava Ministarstvo za ekonomske odnose sa inostranstvom.
• Predmet oslobođenja od plaćanja carine, ne može biti roba koja se nabavlja iz finansijskih sredstava koja predstavljaju strani ulog.
• Detaljnije procedure oko ostvarivanja navedenog oslobođenja, regulisane su Uredbom o postupku ostvarivanja prava na oslobođenje od plaćanja carine (član 43).
Srodne teme