Obaveza plaćanja poreza na promet nepokretnosti (korišćenih a ne novih nepokretnosti), uvedena je Zakonom o porezu na promet nepokretnosti (“Službeni list RCG”, br. 69/03).
Ovim zakonom se uredjuju pitanja obaveze plaćanja poreza na promet nepokretnosti na području Crne Gore.
Predmet oporezivanja je promet nepokretnosti. Prometom nepokretnosti smatra se svako sticanje vlasništva na nepokretnosti u Crnoj Gori.
Obveznik poreza na promet nepokretnosti je sticalac nepokretnosti. Poreska osnovica poreza na promet nepokretnosti je tržišna vrijednost nepokretnosti u trenutku njenog sticanja.
Stopa poreza na promet nepokretnosti je proporcionalna i iznosi 3% od poreske osnovice (kod prometa novoizgradjenih nepokretnosti plaća se PDV po stopi od 19%).
• Porez na promet nepokretnosti ne plaćaju fizička lica koja sa tim nepokretnostima rješavaju stambeno pitanje, a najviše do 20 m2 po članu domaćinstva.
• Porez na promet nepokretnosti ne plaćaju državni organi, organi jedinice lokalne uprave, kao i međunarodne organizacije koje stiču nepokretnost za obavljanje svoje djelatnosti.
• Porez na promet nepokretnosti se plaća u roku od 15 dana od dana dostavljanja rješenja o utvrđivanju poreske obaveze
• Oporezivanje nepokretnosti uređeno je Zakonom o porezu na nepokretnost (“Službeni list RCG”, br. 65/01), Uredbom o bližim kriterijumima i metodologiji za određivanje tržišne vrijednosti nepokretnosti (“Sl. list RCG”, br. 23/03, 26/04 i 31/05) i Pravilnikom o sadržini izvještaja o plaćanju poreza na nepokretnosti (“Sl.list RCG”, br. 33/05).
Ovim zakonom ureduju se osnovni elementi poreza na nepokretnosti. Porez na nepokretnosti uvodi jedinica lokalne samouprave svojim propisom.
Nepokretnostima se smatraju:
- Zemljište (građevinsko, šumsko, poljoprivredno i ostalo);
- Građevinski objekti (poslovni, stambeni, stambenoposlovni i drugi objekti);
- Posebni djelovi stambene zgrade (stanovi, poslovne prostorije, podrumi, garaže, odnosno garažna mjesta i dr.).
•Obveznik plaćanja poreza na nepokretnosti je pravno i fizičko lice koje je vlasnik nepokretnosti (zemljišta, zgrade, stambene i poslovne jedinice zgrade ili drugog građevinskog objekta), na dan 1. januara godine za koju se utvrđuje porez, a osnovica za plaćanje tog poreza je tržišna vrijednost nepokretnosti na taj dan.
•Stopa poreza na nepokretnosti je proporcionalna i može iznositi od 0,10% do 1,00% tržišne vrijednosti nepokretnosti a njenu visinu odredjuje opština svojom odlukom, u zavisnosti od vrste, lokacije, kvaliteta, starosti nepokretnosti.
•Jedinica lokalne samouprave može utvrditi višu poresku stopu od stope utvrdene ovim zakonom koja može biti uvećana od 25% do 150% od utvrđene stope ili kao dio (od 2,5% do 5%) tržišne vrijednosti.
• Poreska obaveza se utvrđuje rješenjem nadležnog poreskog organa opštine.
• Zakonom je propisan manji broj oslobodjenja od plaćanja poreza na nepokretnosti i ona se pretežno odnose na korišćenje državne imovine i objekata od javnog interesa.
• Poreska olakšica je predviđena za stambene objekte koji služe kao glavno mjesto stanovanja, i to za poreskog obveznika 20 % i za svakog člana domaćinstva 10 %, (ova olakšica može iznositi najviše 50 % utvrđene poreske obaveze).
Srodne teme